poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Jak płacić za przelewy w Anglii?

Kiedy mieszkasz w Polsce korzystasz z takich serwisów do płatności czy mikropłatności jak DotPay, Przelewy24 czy Transferuj. Tutaj wygląda to nieco inaczej - po prostu robisz przelew podając numery swojej karty debetowej i jeśli nigdy tej metody nie używałeś, może ona na początku sprawiać nieco problemów. Warto jednak się tego nauczyć. Nie jest to trudne, pieniądze są przelewane błyskawicznie na konto właściciela. Właściwie niemal każdy serwis www ją stosuje dla przykładu: Ebay, Amazon itp...

Ja pokażę jak dokonać zlecenia na przykładzie brytyjskiej sieci komórkowej O2 (www.o2.co.uk). Używałem jej kiedy tu przyjechałem za pierwszym razem. I używam także teraz. Dlaczego? W odróżnieniu od innych operatorów - szczególnie tych, którzy chwalą się wybitnie niskimi cenami - mam nieodzowne wrażenie, iż wszelkie operacje jakie dokonuje; jak korzystanie z pakietu danych, smsów, czy też rozmów są u mnie naliczane nieco uczciwiej niż u innych. Dla innego przykładu podobna oferta mojego znajomego w innej sieci była wykorzystana w ciągu kilku dni, a czasem udawało mu się to zrobić  w ciągu kilku godzin (na przykład 500 minut:) Zdarzają się również sytuacje, iż przy dziwnie wyglądających sieciach, po załadowaniu pierwszy raz telefonu, zostaje ustanowiona co miesięczna subskrypcja abonamentowa - oczywiście bez twojej wiedzy. Radzę więc uważać i korzystać raczej z tych bardziej  popularnych "prawdziwych" firm. Przejdźmy jednak do konkretów. Z menu na stronie O2 wybieramy zakładkę Top up.



Następnie pokazuje nam się menu: możemy dobrowolnie wybrać opcję stałego doładowywania, lub po prostu jednorazowo doładować konto - wtedy wybieramy tą po prawej.


Następnie wybieramy wartość wpłaty, oraz podajemy swoje dane: numer telefonu oraz adres mail na, który ma być wysłane potwierdzenie.


Ja tutaj stosuje pewien trick - mianowicie zawsze płacę pięć funtów więcej niż jest to wymagane. Przedłuża to wartość konta i w praktyce powoduje, iż mogę je tak naprawdę ładować co dwa miesiące.
Dalej podajemy dane swojej karty. W "Card holder name" radzę podawać pełne imię, bez polskich znaków, wraz z tytułem na karcie - mamy wtedy gwarancję, że transakcja zostanie przeprowadzona za pierwszym razem. W dalszej kolejności podajemy to o co jesteśmy poproszeni - typ karty (można poznać po logo operatora; visa, master card), numer karty, oraz datę wygaśnięcia - wszystko znajduje się na pierwszej stronie. Co do security number, ten znajdziemy na odwrocie - są to trzy ostatnie cyfry na białym pasku.



Kolejno należy podać swój postcode oraz numer domu - na tej podstawie potwierdzana jest nasza wiarygodność. Po zakończeniu wszystkich czynności klikamy "Top-up" w prawym dolnym rogu strony. Zrobione - opłaciliśmy usługę.

Pozdrawiam, z UK
Piotr Nowak


Podoba Ci się ten tekst? Chcesz być na bieżąco? Kliknij przycisk obserwuj. Zapraszam również do komentowania i zadawania pytań :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz