niedziela, 1 lutego 2015

Jak szybko zdobyć pracę w Anglii? Czyli praca przez agencje.

Jednym z powodów dla którego zapewne zamierzasz odwiedzić Anglii są -nie oszukujmy się- wysokie zarobki:) Od razu świetna wiadomość dla Ciebie: zarobki dalej w Anglii są wysokie i dalej jest tutaj mnóstwo możliwość zatrudnienia. Jednym ze sposobów w jaki możesz zacząć zarabiać tu pieniądze jest właśnie praca przez agencje. Ogromnym plusem takiej pracy jest to, że dostanie ją niemal każdy bez jakichkolwiek wyższych kwalifikacji i jeśli się postara to nawet z dnia na dzień. Jest to więc sposób na szybką gotówkę (szczególnie gdy ta w portfelu topnieje) czy po prostu podreperowanie swoich finansów jeśli szukasz czegoś ambitniejszego.
Aby dostać pracę przez agencję potrzebujesz: swojego dowodu osobistego / paszportu; potwierdzenia zamieszkania (poprzez list z banku z twoim aktualnym adresem), (numeru nin - jeśli nie masz możesz donieść lub podać numer tymczasowy), minimalnej umiejętności posługiwania się językiem angielskim :)

Dobry plan to podstawa. 

Znajdź agencje pracy w pobliżu - na pewno jest ich mnóstwo, popytaj znajomych, ekspedientów w polskich sklepach, w grupach na Facebooku (przy okazji poznasz opinie o nich z pierwszej ręki) oraz wujka google (work agency + miasto w którym mieszkasz). Sporządź dobry plan gdzie się mieszczą, zapisz adresy na kartce i w drogę.

Jak wygląda rekrutacja w agencji? 

Spora część agencji wymaga umówienia się na konkretny termin na spotkanie ja jednak prawie zawsze przychodziłem bez takiego umówienia (śpieszyło mi się:)) - wystarczy, że będziesz uśmiechnięty, serdeczny i kulturalny a tą drogą również możesz wiele załatwić. Po prostu wejdź tam przedstaw się i zapytaj czy poszukują kogoś do pracy (zazwyczaj tak:)). Jeśli nie to idź dalej. Ja potrafiłem przechodzić około 4-5 agencji dziennie dzięki temu już w pierwszym tygodniu mojego pobytu tutaj zacząłem dostawać informacje o możliwości zarobku. Ubieraj się dobrze na spotkania, nawet jeśli to praca tylko na magazynie - to zawsze praca, pokaż że Ci zależy a taka postawa szybko odwzajemni się w wymiernych korzyściach.
              Zazwyczaj dostaniesz do wypełnienia formularz o tym kim jesteś, co tu robisz, jakie masz doświadczenie zawodowe - wpisuj wszystko dokładnie i rzetelnie, tutaj patrzy się na takie detale - im więcej wpiszesz i uzupełnisz tym większa szansa, że szybciej dostaniesz pracę. Pamiętaj również, że ten formularz to również swoista forma autoprezentacji; możesz go uzupełnić szczegółowo i zabłysnąć albo uzupełnić tylko podstawowe dane, poczekać na pomoc konsultanta, ale sam wiesz jak będzie to wyglądało:)  W formularzach znajduje się również krótki test; kilka zdań w języku angielskim z prostymi pytaniami, zadania z zakresu odejmowania czy mnożenia. Jeśli czegoś nie rozumiesz - nie wachaj się użyć google translatora; liczy się, że jesteś zaradny niż to czy umiesz wszystko wzorowo (stres też potrafi zapanować nad człowiekiem, sam przecież byłem w takich sytuacjach wiem jak to jest). Jeśli uzupełnisz test, podejdzie do Ciebie konsultant i zacznie z tobą rozmawiać, sprawdź czy jesteś kontaktowy i "ogarnięty", czy potrafisz się porozumiewać, oczywiście bardzo ważne by tu zrobić jak najlepsze wrażenie - im lepiej zostaniesz zapamiętany i będziesz błyszczeć na tle konkurencji - tym lepiej dla Ciebie.

Współpraca z agencją i nowym pracodawcą. 

Kiedy dostaniesz już pracę to dbaj o nią; bądź punktualnie a nawet wcześniej (szczególnie jeśli to twój pierwszy dzień), sprawdź możliwości dojazdu (pomoże Ci tu bardzo Gooogle Maps). Przykładaj się. Spotkałem wiele osób mówiących: to nie na stałe nie ma sensu ciężko pracować. Ja zawsze wychodziłem z założenia, że będę pracował tak jakbym był stałym pracownikiem dzięki czemu załoga mnie szybko akceptowała, chciano ze mną pracować, co więcej zawsze mówiono: przyjdź w Sobotę albo przyjdź w przyszłym tygodniu. W zasadzie moja druga praca była już stałą (do momentu wyjazdu do Polski czyli na około 4 miesiące) podczas gdy wielu innych było tylko przelotem na 2-3 dni do tygodnia. Szefostwo zawsze było ze mnie zadowolone a ja miałem świadomość, że dzięki temu iż ciężko pracuję jestem tu bardzo potrzebny.

Dbaj o swoje interesy.

Agencje zatrudniają zazwyczaj po kilkadziesiąt lub kilkaset osób - może się zdarzyć tak, że mimo iż przepracowałeś cały tydzień nie dostaniesz wypłaty - zadzwoń wtedy do agencji i przypomnij się, powinna znaleźć się na koncie w ciągu kilku najbliższych godzin. Powinieneś dostać również payslip- czyli dokument z twojej pracy niezbędny np. do rozliczeń podatkowych. Pilnuj również swoich godzin, najlepiej prowadź w kalendarzu (dla świętego spokoju i pewności w negocjacjach), dokładne wyliczenie gdzie i ile pracowałeś, w razie jakiś niejasności, będziesz miał się czym podeprzeć. Czasem agencje za przelew pobierają dodatkowe kwoty - pamiętaj, że jest to nielegalne, żądaj zwrotu takich pieniędzy, jeśli nie poskutkuje zasugeruj, że będziesz musiał to wyjaśnić z Revenue (ichniejszy urząd podatkowy). Dopytuj jeśli czegoś nie rozumiesz z rozliczenia - przecież to tylko na twoją korzyść. Pamiętaj, że za każdy przepracowany miesiąc - przysługuje ci urlop: jest to 1,5 dnia pracy lub ekwiwalent w gotówce, nie bój się o niego prosić - masz to zagwarantowane przez tutejsze prawo. Ważna sprawa: ogromnie często spotykam się tutaj z podejściem, które brzmi mniej więcej: "Nie będę się o to dopytywał, jeszcze mnie wyrzucą z pracy". Takie podejście jest oczywiście usprawiedliwione, ale na dłuższą metę tylko pozornie korzystne: jeśli jesteś w agencji, która gra wobec Ciebie już od początku nie fair to możesz być pewien, że za pewne będzie robić tak zawsze. Najpierw zaczną od małych rzeczy, potem firma przyzwyczai się i będą to traktować jako normę.  Znam ludzi, którzy pracują tak latami - oblecianych strachem, jak gdyby praca, którą tutaj mają (gdyby jeszcze faktycznie dobra) była spełnieniem ich marzeń. Rozumiem, że po pewnym czasie jesteś przyzwyczajony do stałego miejsca pracy, ale musisz się szanować. Zawsze, kiedykolwiek tutaj coś robisz miej w głowie myśl: "przecież pracy tutaj jest pełno". Pamiętaj również, szczególnie kiedy rozmawiasz managerem lub piszesz maila w swojej sprawie o podstawowych zasadach uprzejmości. Zacznij rozmowę na przykład od tego że sprawdziłeś swój payslip i wydaje Ci się, że masz błąd, lub prosisz o sprawdzenie czy uwzględniono liczbę godzin, jeśli pracowałeś nad programowo. Cokolwiek to jest, zawsze rób to taktownie by nie zrazić sobie ludzi: wygrywasz podwójnie: i finansowo i budujesz siebie co mocno zaprocentuje w przyszłości.  


Pozdrawiam serdecznie z UK,
Bartek Nowak.

W ciągu najbliższych dni opiszę jak właściwie dbać o siebie oraz jak przygotować się do nowej pracy -szczególnie tej ciężkiej- napomknę o maszynach, które możesz spotkać w nowym miejscu zatrudnienia oraz opiszę jak się z nimi obchodzić. Zapraszam więc do śledzenia.
Swoją drogą: właśnie zgłosiłem swoje uczestnictwo w konkursie na bloga roku:
http://blogroku.pl/2014/kategorie/jak-wyjechaa-do-anglii-,c9j,blog.html


Upgrade:


Co zrobić jeśli pracowałeś w jednym miejscu a przeniesiono Cię do innego? Na przykład mniej wygodnego?
Po prostu napisz maila bądź sms, lub po prostu zadzwoń do swojej agencji i wyjaśnij jak wygląda sytuacja.
Że masz lepszy dojazd dzięki jednemu autobusowi, że możesz dojść do pracy na nogach. Oni nie są tacy źli- z tego co wiem, zazwyczaj idą Ci na rękę.

Upgrade 2:

Co w sytuacji gdzie przyjechałeś do miejsca zatrudnienia a twoje obowiązki różnią się od wytycznych agencji?

Jasnym jest, że czasem informacje od agencji a praca nieco odstają od siebie, i jeżeli nie są to zbyt wielkie różnice ja bym został w takiej pracy.

Ale gdyby zaistniała sytuacja, gdzie opis kompletnie się nie pasuje do rzeczywistości, a i dodatkowo nie ma odpowiednich narzędzi aby wykonać taką pracę radziłbym przedzwonić i poinformować o zaistniałej sytuacji, choćby dla swojego bezpieczeństwa. W skrajnym przypadku gdyby zagrażała ona mojemu zdrowiu nie zawahałbym się nawet z niej zrezygnować (aczkolwiek subtelnie, aby nie spalić sobie mostów).  


Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o zarobkach w UK? Masz polskie szkolenia ale nie wiesz jak je wykorzystać? Napisz do mnie w sprawie indywidualnych konsutlacji na: barteknowakwuk@gmail.com Cena już od 96 zł. 


1 komentarz:

  1. W Anglii bardzo łatwo o pracę dla tych, którzy mają uprawnienia na wózki widłowe.

    OdpowiedzUsuń